Javul a szegregátumban élők helyzete Átányban
EFOP-1.6.2-16-2017-00118
A projekt időtartama: 2018. ápr. 01. - 2021. jún. 30.
A fő pályázó: Átány községe
Átány alföldi magyar falu, a Nagyalföld északi, Heves megye déli-középső részén a Hevesi-síkon, Heves várostól 6 km-re északkeletre, a megyeszékhelytől 40 km-re, a Hanyi-ér két oldalán elterülő, két- beltelkes, halmazos település.
A környék településhálózata a magyar honfoglalás után, a X-XI. században már kialakult. A gyéren fennmaradt középkori források azonban csak későn, 1407-ben és 1409-ben említik első ízben, oklevelekben: ATHAN névalakban. A község ma is az eredeti helyén áll, az áradásoknak kitett határ legkiemelkedettebb, leginkább védett foltján.
A pályázat konzorciumi partnere: SZIA, SZOCIÁLIS INNOVÁCIÓ ALAPÍTVÁNY A kelet-európai térség fejlesztéséért
A SZIA, mely a projekt konzorciumi partnereként a szakmai megvalósításért felel, 1997 óta működik. Tevékenységünk középpontjában olyan innovatív stratégiák kialakítása és elterjesztése áll, amelyek a társadalmi esélyegyenlőség elveinek megfelelően a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok helyzetének javítását szolgálja.
EFOP-1.6.2-16-2017-00118, Szegregált élethelyzetek felszámolása komplex programokkal - Javul a szegregátumban élők helyzete Átányban c. projekt
2016 második félévére, több éves előkészítő munka eredményeként a KSH 2011-es népszámlálás adatainak felhasználásával elkészült az országos szegregátum adatbázis és térkép, mely a 2014-ben módosított szabályozásnak (314/2012. (XI. 8.) kormányrendelet) megfelelően, térképi ábrázolás mellett tartalmazza az ország szegregátumainak legfőbb adatait, társadalmi jellemzőit. Az adatbázis alapján az ország területén 709 településen, 1384 - főként romák lakta telep illetve település szövetbe ágyazódott elmaradott településrész található, melyben az ország lakosságának 2,8 %-a él. Ezeken a helyeken egyszerre vannak jelen a súlyos munkanélküliségi, szociális és egészségügyi problémák, illetve a szolgáltatásokhoz való hozzájutási nehézségek.
A nélkülözés, a hátrányos helyzet generációról generációra való öröklődését a hátrányos helyzetben lévők, illetve maguk a hátrányos helyzetű települések önerőből nem tudják meggátolni. A kialakult társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében komplex, megfelelően felkészített szakemberek bevonásával zajló, összehangolt és folyamat-támogatással kísért szakmapolitikai beavatkozások szükségesek.
A projekt célja a szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élő hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkózásának és integrációjának segítése.
A projekt részcéljai a következők:
Javuljon a telepeken és telepszerű lakókörnyezetben élők szolgáltatásokhoz való hozzáférése (beleértve a szociális, közösségi, oktatási, képzési, egészségügyi és munkaerő-piaci szolgáltatásokat);
Növekedjen a bevont személyek képzettségi szintje;
Növekedjen azon személyek száma, akik társadalmi felzárkózást segítő (különösen oktatási, képzési és foglalkoztatási) programokba kapcsolódnak;
Növekedjen a célterületen élő személyek közül foglalkoztatásba kerülők száma;
Növekedjen a telepszerű környezetben élő gyermekek óvodáztatási aránya;
Javuljanak a programba bevont iskoláskorú gyermekek/fiatalok iskolai előrehaladási esélyei, tanulmányi eredményei és szabadidő eltöltési lehetőségei;
Javuljon a célterületen élő személyek egészségi állapota;
Fenntarthatóan javuljon a célcsoport szempontjából szükséges közszolgáltatások elérhetősége; fenntarthatóan javuljon a közszolgáltatásokat nyújtók és a célcsoport kapcsolattartása;
Csökkenjen a szenvedélybetegséggel rendelkezők száma;
Növekedjen a célcsoport felkészültsége az integrált környezetben való életvitelszerű tartózkodásra;
Növekedjen az integrált környezetben élők befogadási hajlandósága és kevesebb hátrányos megkülönböztetés érje a telepen elő vagy onnan beköltöző családokat;
Javuljon a közösségi kohézió a településen;
Növekedjen az önálló lakhatási feltételek segítését célzó támogatásokhoz való hozzáférési lehetőség igénybevételére való képesség.
A periférikus élethelyzetek felszámolása a generációkon át mélyülő (foglalkoztatási, oktatási, egészségügyi, közösségi, lakhatási és szolgáltatásokhoz való hozzáférési) hátrányok felszámolását jelenti az eszközök összehangolt, integrált módon történő folyamatos biztosításával, valamint az érintettek, a helyi közösségek, az önkormányzatok, civil szervezetek és egyházi jogi személyek aktív részvételével. A fejlesztések alapja a célterületen zajló folyamatos szakmai jelenlét (jelenléten alapuló szociális munka).
A projekt támogatásának mértéke: 195.300.097 Ft (100%-os támogatás formájában), amely a Főpályázó és a Konzorciumi partner között a következőképpen oszlik meg:
Átány Község Önkormányzata: 110.196.040 Ft
SZOCIÁLIS INNOVÁCIÓ ALAPÍTVÁNY A kelet-európai térség fejlesztéséért: 85.104.057 Ft
A költségek főbb elemei:
a projektmenedzsment és a szakmai megvalósítók foglalkoztatásához kapcsolódó költségek: 75.228.300 Ft
képzések a célcsoporttagok számára: 20.740.000 Ft
megélhetési támogatás a képzésbe bevontaknak: 22.013.100 Ft
rendezvények: 12.500.000 Ft
szolgáltatások a célcsoporttagok számára: 24.619.500 Ft
monitoring: 8.160.000 Ft
szakmai team, helyi szakemberek támogatása: 8.150.000 Ft
szükséges eszközök, anyagok beszerzése: 8.045.940 Ft
működési költség: 4.817.160 Ft
kötelező nyilvánosság, marketing: 1.247.097 Ft
projekt előkészítése: 9.779.000 Ft